Rizikové kácení

Provádíme postupné kácení stromů stromolezeckou technikou. Místem naší působnosti je především Brno a okolí, dále Jihomoravský a Zlínský kraj a kraj Vysočina.

Rizikové kácení zahrnuje práce v místech, kde hrozí poškození majetku. Tedy v blízkosti budov, plotů, zdí apod. Strom tak obvykle není možné pokácet najednou. Zde nastupují dvě možnosti: pokácet strom pomocí plošiny, nebo stromolezeckou technikou. Práce z plošiny je rychlejší, ale není vždy finančně výhodná, často není ani možná (není přístupová cesta) nebo se nelze dostat plošinou k potřebnému místu (zpravidla uvnitř koruny). Alternativou je kácení stromolezeckou technikou.

Vzhledem ke specifickým rizikům postup práce naplánujeme, zhodnotíme rizika (práce u silnice, elektrické vedení v blízkosti, staticky nestabilní strom nebo části koruny...) a vymezíme zóny, kam je možné shazovat větve. Dále zajistíme místo před vstupem osob. Teprve poté přichází na řadu vlastní práce.
Obvykle se postupuje tak, že se ukotví pracovní lano na bezpečný vysoký bod v koruně stromu. Na něm se stromolezec během práce pohybuje. Nejdříve odstraníme větve, které by při postupném kácení kmene překážely. Větve, které není možné odřezat a nechat volně spadnout, spouštíme a směrujeme pomocí kladek a pomocných lan. Poté postupně odřezáváme kmen a podle potřeby buď spouštíme, nebo necháme volně spadnout na zem.

Pozor! Ne vždy můžete pokácet strom na vlastním pozemku jen tak. O případech, kdy je třeba získat povolení ke kácení, čtěte článek Povolení ke kácení a novelizovaná vyhláška 222/2014 Sb.. Předlohu žádosti ke kácení naleznete zde. S podáním žádosti vám můžeme pomoci.

Zpět na Služby


Rizikové kácení jerlínuRizikové kácení, vše je OK

Rizikové káceníRizikové káceníRizikové kácení

Rizikové káceníRizikové káceníRizikové kácení, dokončovací práce
Zde budou vystaveny vybrané zaslané otázky a naše odpovědi

Dobrý den, byli byste tak laskavi a poskytli mi radu či Váš odborný názor. Může líska obecná svými kořeny rostoucí v těsné blízkosti budovy tuto poškodit? Sousedíme s letitou poctivě postavenou stodolou. V těsné blízkosti – cca 0.5m roste řadu desetiletí líska, kterou pravidelně omlazujeme a prořezáváme. Nyní nás soused napadá že si myslí, že dochází k poškození základů. Na stavbě však není nic patrno. Jaký je Váš názor prosím?

Tak, jak se zmlazuje líska nad zemí, bude obnovovat kořeny i pod zemí. Tzn. že kořeny ve svazku odumírají a tvoří se od pařezu nové. U některých druhů keřů jsem byl svědkem pouze toho, že dělaly statické problémy u zídek a plotů s nízkými základy. Kořeny je podrůstají a s nabývající tloušťkou vyvrací. Zvláště u druhů, které se šíří agresivně kořenovými výmladky. U zdi domu s hlubšími základy dělají statické problémy zpravidla pouze stromy. Podle mého názoru: pokud líska, která roste vedle stoleté stodoly už desetiletí, se zatím nic nedělo, nebude se dít nic i nadále. Pokud budete držet keř na uzdě i nadále prořezáváním, nemělo by se nic dít.

Můžu k vzrostlému,starému modřínu nasypat asi do výše 1 m hlínu? Neublížím mu tím? Děkuji za odpověd'.

Dobrý den, rozhodně tento zásah nedoporučuji. Aktivní kořenový systém se nachází u většiny stromů ne níže než desítky centimetrů pod povrchem. Zde funguje určitý vzdušný režim, kde je pro kořeny dostatek kyslíku. Navýšení terénu o desítky centimetrů (u jílovitých půd i jednotek!) znamená v zóně aktivního prokořenění významné snížení kyslíku a dojde k odumření kořenů. Silně se omezí výživa stromu, stejně tak i stabilita. Pravděpodobně dojde brzy k odumření stromu.
Zdraví Jiří Zapadlo