Kácení pomocí jeřábu v Příměticích

Fotky z prosincového kácení pěti topolů u rybníků v Příměticích. Topoly již byly velké a hrozilo vylamování přetížených větví jednak na přilehlou zahradu. Pod topoly je pěšina, kudy chodí zejm. pejskaři, popř. rybáři. Jeden z topolů měl proschlé celé partie koruny. Šlo tedy o kácení ve velmi stísněných podmínkách. Z jedné strany plot a soukromá zahrada, z druhé strany rybník. Nebylo povolené kácet stromy do rybníku. První den jsme připravovali místo. Postupně s pomocí spouštění jsme odkáceli dva topoly. Větve jsme ukládali na přístupné místo pro následné štěpkování.

Druhý den jsme připravili lana na jeden ze stromů a čekali na jeřáb. Přitom jsme stihli pokácet třetí strom na okraj rákosiny, kde již nebylo mokro a dalo se odtud odtahat větve suchou nohou. Po příjezdu jeřábu jsme se dali do díla. Pepa vlastně zvládl celou práci na stromě sám (uvázání, odřezání kusu). První strom šel ve dvou kusech (oddenková část vážila 4,2 tuny!), druhý ve třech kusech. Jako problematické se ukázalo uložení kusů na místo, kde se měly rozmanipulovat. Ani tam totiž nebylo dost místa. Měli jsme ale štěstí na šikovného jeřábníka, takže se to celé zvládlo za tři hodiny. A to i s přenesením těžkých kmenů, které jsme pokáceli před tím.

Třetí den jsme větve naštěpkovali. Fotky jsou pouze z druhého dne (ostatní dny jsme zapomněli foťák).

Oba velikáni, na které svítí slunko, půjdou pryč Jeřáb je velký dost Čekání na úvazek a uvazování Odříznutí prvního kusu Vršek pluje vzduchem Oddenkový kus, hmotnost 4,2 tuny Při úklidu jsme se zapotili

 

Jiří Zapadlo

Permanent link to this article: https://www.peceostromy.net/kaceni-pomoci-jerabu-v-primeticich/