Return to Služby

Rizikové kácení

Provádíme postupné kácení stromů stromolezeckou technikou. Místem naší působnosti je především Brno a okolí, dále Jihomoravský a Zlínský kraj a kraj Vysočina.

Rizikové kácení zahrnuje práce v místech, kde hrozí poškození majetku. Tedy v blízkosti budov, plotů, zdí apod. Strom tak obvykle není možné pokácet najednou. Zde nastupují dvě možnosti: pokácet strom pomocí plošiny, nebo stromolezeckou technikou. Práce z plošiny je rychlejší, ale není vždy finančně výhodná, často není ani možná (není přístupová cesta) nebo se nelze dostat plošinou k potřebnému místu (zpravidla uvnitř koruny). Alternativou je kácení stromolezeckou technikou.

Vzhledem ke specifickým rizikům postup práce naplánujeme, zhodnotíme rizika (práce u silnice, elektrické vedení v blízkosti, staticky nestabilní strom nebo části koruny…) a vymezíme zóny, kam je možné shazovat větve. Dále zajistíme místo před vstupem osob. Teprve poté přichází na řadu vlastní práce.
Obvykle se postupuje tak, že se ukotví pracovní lano na bezpečný vysoký bod v koruně stromu. Na něm se stromolezec během práce pohybuje. Nejdříve odstraníme větve, které by při postupném kácení kmene překážely. Větve, které není možné odřezat a nechat volně spadnout, spouštíme a směrujeme pomocí kladek a pomocných lan. Poté postupně odřezáváme kmen a podle potřeby buď spouštíme, nebo necháme volně spadnout na zem.

Pozor! Ne vždy můžete pokácet strom na vlastním pozemku jen tak. O případech, kdy je třeba získat povolení ke kácení, čtěte článek Povolení ke kácení a novelizovaná vyhláška 222/2014 Sb.. Předlohu žádosti ke kácení naleznete zde. S podáním žádosti vám můžeme pomoci.


Postupné kácení jerlínuVršek je dole, vše je OK

Postupné kácení jerlínuPostupné kácení, zbývá spustit vršekPostupné kácení zbytku kmene

Odpočinek při práciPostupné kácení se spouštěnímNákrácení kmene

 

Permanent link to this article: https://www.peceostromy.net/sluzby/rizikove-kaceni/